W Prawie Budowlanym określone są temperatury obliczeniowe dla pomieszczeń ogrzewanych, czyli wartości potrzebne do obliczania szczytowej mocy cieplnej urządzeń grzewczych.
Klatki schodowe zgodnie z wytycznymi powinny zapewnić temperaturę na poziomie 8 stopni Celsjusza.
Hale wejściowe oraz wiatrołapy i przedsionki 12 stopni Celsjusza.
Pomieszczenia mieszkalne projektowane są na pobyt stały osób bez okryć zewnętrznych i nie wykonujących pracy fizycznej. Takie pomieszczenia powinny zapewnić temperaturę 20 stopni Celsjusza.
Łazienki projektowane są do przebywania osób bez odzienia i temperatura w nich powinna wynosić około 24 stopni Celsjusza.
Zalecenia medyczne
Optymalna temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych zawiera się w przedziale 19-22 stopni przy wilgotności 40-60 procent
Temperatura w połączeniu z wilgotnością daje wysoki komfort cieplny.
Zbyt niska wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych poniżej 30% wpływa negatywnie na samopoczucie oraz zdrowie lokatorów. Niska wilgotność prowadzi do wysychania śluzówek dróg oddechowych co prowadzi do zwiększenia podatności na działanie bakterii i wirusów.
Zbyt niska wilgotność wpływa również negatywnie na elementy mieszkania wykonane z drewna - to właśnie one w pewien sposób regulują równowagę wilgotności w naszym mieszkaniu. Przy wilgotności powietrza poniżej 30% drewno osiąga wilgotność na poziomie poniżej 7%.
Wyjeżdżając z domu warto przykręcić kaloryfery zmniejszenie temperatury w mieszkaniu o 1 stopień Celsjusza zwiększa oszczędności o 5-7 %